رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران:
فقط 6 درصد مردم بیمارستان دولتی را به خاطر هزینه پایین انتخاب می‌کنند

خبرگزاری فارس: رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: برخی فکر می‌کنند مردم بیمارستان‌های دولتی را برای کم هزینه بودن انتخاب می‌کنند در حالی که فقط 6 درصد مراجعات به این دلیل است و بقیه به خاطر خدمات، اساتید و تجهیزات مناسب به بیمارستان‌ دولتی مراجعه می‌کنند.

خبرگزاری فارس: فقط 6 درصد مردم بیمارستان دولتی را به خاطر هزینه پایین انتخاب می‌کنند

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس باقر لاریجانی صبح امروز در همایش مدیریت بیمارستانی و ارزش آفرینی مستمر مبتنی بر تفکر ناب در مدیریت بیمارستانی که در مرکز همایش‌های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، اظهار داشت: ما چالش‌های عمده‌ای را در ارائه خدمات داریم که فقط مختص کشور ما نیست.
 
وی افزود: یکی از این چالش‌ها که در نظام سلامت همه کشورها وجود دارد خدمات اجتماعی است که منابع زیادی را به خودش اختصاص می‌دهد و می‌تواند تاثیر زیادی را در بودجه اجتماعی آن کشور بگذارد.

وی افزود: به هر حال نظام سلامت نظام پر هزینه‌ای است که یا مردم باید آن را بپردازند یا دولت. یکی از چیزهایی که ما در نقشه راه به آن پرداختیم این است که چگونه بودجه را تقسیم کنیم و اینکه چگونه در 15 سال آینده جایگاهی را برای خود در منطقه در نظر بگیریم.

لاریجانی با اشاره به اینکه آموزش و پژوهش نقش مهمی را در این میان ایفا می‌کنند افزود: ما در نقشه علمی سلامت گاید لاینی را طراحی کردیم که در ارائه خدمات نقشه راه ارائه خدمات سلامت است.
 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: این کار با تلاش حدود هزار استاد پیش نویس‌اش تهیه و ظرف یک ماه آینده به یک سند برای تعیین چارچوب‌های 15 سال آتی تبدیل می شود.
 
وی با اشاره به اینکه وضعیت ما در ارائه خدمات در یک نقاطی پیش رفته است که بتوانیم این الگو و کارایی و اثر بخشی را حفظ کنیم.
 
لاریجانی گفت: ما امروز در دانشگاه علوم پزشکی تهران اگر چه مراکز زیر پوشش‌مان زیاد نیست ولی بیشتر تعداد تخت‌ها را داریم و باید شبکه توسعه یافته‌ای داشته باشیم تا با ارتباط بیشتر بتوانیم در منطقه نقش خودمان را ایفا کنیم.
 
رئیس شورای سیاستگذاری وزارت بهداشت اظهار داشت: در کشورهای در حال توسعه میزان منابعی که برای ارائه خدمات اختصاص می‌دهند متفاوت است و 5 تا 14 درصد GMPرا در کشورها به ارائه خدمات در بخش سلامت اختصاص می‌دهند.
 
وی گفت: اگر بودجه کلی را هم از سهم مردم و هم از سهم دولت در نظر بگیریم عدد بالایی می‌شود و کمتر کشوری را پیدا می‌کنی که مردم ارائه خدمات راضی باشند. چرا که این بخش چالش‌های مختص خود را دارد.
 
وی با اشاره به سیستم ارائه خدمات در انگلیس گفت: انگلیس در سیستم NHS خود سیستم‌های دولتی زیادی را در آن می‌بینید و یکی از بزرگترین سازمان‌های نظام خدمات در دنیا است. در این بین ما باید ببینیم که در کشور چگونه می‌خواهیم برخورد کنیم و اینکه بخش‌های ارائه خدمات در دست دولت باشد یا بخشی از کارها را به بخش خصوصی واگذار کنیم. 

وی گفت: بیمارستان‌ها هم از لحاظ بودجه در زمره بزرگترین و پر هزینه‌ترین بخش‌های ارائه خدمات و هم از پیچیده‌ترین بخش‌های نظام اجتماعی هستند به همین دلیل الگویی معمول خیلی در آن لحاظ نمی‌شود.
 
لاریجانی افزود: اگر نقشه توسعه کشورهای پیشرفته را ببینیم علی رغم اینکه سیستم منسجمی ندارند اما به بخش ارائه خدمات که می‌رسند توسعه خدمات و آموزش را در کنار هم قرار می‌دهند.

وی گفت: به هر حال 50 تا 80 درصد هزینه‌های ملی سلامت در درون بیمارستان‌ها است و ما باید برای این خدمات برنامه ریزی داشته باشیم. بیمارستان سازی باید با یک مدل توسعه گسترش یاید. اینکه چه خدماتی را به بیمارستان ببریم و چه خدماتی را برون سپاری کنیم مهم است. چون بیمارستان جایی است که می‌خواهیم خدمات را در آن بالا ببریم به طبع هزینه‌اش هم بالا است. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران آموزش را در ارائه خدمات بسیار موثر دانست و خاطرنشان کرد: آموزش در گروهی که در ارائه خدمات درگیر‌ هستند باید متناسب با شرایط و کاری که انجام می‌دهند باشد که اقدامات خوبی در این راستا در حال انجام است. 

لاریجانی اظهار داشت: وزارت بهداشت در سال‌های اخیر حرکت‌های را در راستای پیشرفت شروع کرده و ما باید استراتژی تنظیم کنیم که طی آن ارائه خدمات را ارتقاء دهیم امروز تقریباً 10 درصد بیمارانی که از بیمارستان مرخص می‌شوند از سوی دفتر رئیس بیمارستان با آنها تماس گرفته می‌شود و می‌پرسند وضعیت رسیدگی به شما چگونه بود. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در نگاه اول برخی فکر می‌کنند مردم بیمارستان‌های دولتی را برای کم هزینه بودن انتخاب می‌کنند در حالی که فقط 6 درصد جمعیت مراجعه کننده ما دلیل‌شان هزینه بوده و بقیه این بیمارستان‌ها را به خاطر خدمات اساتید و تجهیزات انتخاب می‌کنند.
 
وی افزو: اخیراً مدل بیمارستان هیئت امنایی به بیمارستان ها ابلاغ شده و نگاه ما این است که مدل مدیریت بیمارستان به این گونه باشد. چرا که مدل ارائه خدمت با این روش تغییر می‌کند و ما با این روش می‌توانیم چارچوب‌ها را در بیمارستان رصد کنیم و کارهای لازم را برای پیشرفت‌شان انجام دهیم.
انتهای پیام/


  • آخرین ویرایش:-
آخرین پست ها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات