اسطوره فلسطین به روایت محقق اسرائیلی- 83
مراسم خاکسپاری رابین فرصتی بزرگ برای انجام عملیات‌های انتحاری

خبرگزاری فارس: از نظر کارمی گیلون، رئیس شین‌بت، مراسم خاکسپاری رابین فرصتی بزرگ برای حملات انتحاری بود و احتمال اینکه اسرائیل که به خودی خود با قتل رابین فلج شده بود، با یک سری بمب‌گذاری‌های انتحاری یا تلاش برای ترور یکی از افراد حاضر در مراسم کلا از هم بپاشد، وجود داشت.

خبرگزاری فارس: مراسم خاکسپاری رابین فرصتی بزرگ برای انجام عملیات‌های انتحاری

به گزارش فارس، اخیرا انتشارات "لیونز" (Lyons) کتابی را با نام "شکار مهندس" منتشر کرده که به بررسی چگونگی ردیابی و شهادت "مهندس یحیی عیاش"، از مبارزان فلسطینی، اختصاص دارد. آنچه در این سلسله گزارش‌ها ملاحظه می‌کنید، ترجمه این کتاب با ویرایش خبری است که خبرگزاری فارس برای خوانندگان خود فراهم آورده است. این کتاب توسط "ساموئل ام. کاتز" ((Samuel M. Katz و با دیدگاه آمریکایی-صهیونیستی به نگارش درآمده است.
 
*‌ اسرائیلی‌ها از کشته شدن رابین بدست یک یهودی ناراحت بودند
 
هیچ کس در آن شنبه‌شب دردناک در اسرائیل نخوابید. بیشتر افراد به دنبال کسب اخبار بیشتر به رادیو گوش کرده و یا شبکه سی‌ان‌ان یا تلویزیون اسرائیل را تماشا کردند. رادیو پر از آهنگ‌های غمگینی بود که معمولا در روزهای عزاداری پخش می‌شود و گزارش‌های خبری زندگی سیاسی و نظامی رابین را مرور می‌کردند. ترسی که پس از هر بمب‌گذاری انتحاری عاملان عیاش اسرائیل را فرا می‌گرفت بسیار کمتر از نگرانی بود که اکنون تقریبا در همه خانه‌های اسرائیل وجود داشت. آنها می‌دانستند که به عنوان افراد اسرائیلی همگی هدف تروریسم عربی قرار دارند و احتمالا اگر نخست وزیر رابین بدست مردی که کوله‌پشتی پر از مخلوط "استون-3" در اختیار داشت و فریاد الله اکبر می‌کشید، ترور می‌شد احساس سقوط ملی بسیار کمتر بود. اما رابین بدست یک یهودی کشته شده بود. همسایه‌ای از خانه بقلی. و اصولی که تار و پود اسرائیل تحت محاصره را تشکیل می‌داد به سرعت در حال از هم گسیختن بود.
 
* جامعه اسرائیلی در شوک بزرگی به سر می‌برد
 
شیمون پرز، وزیر امور خارجه و مردی که 30 سال گذشته خود را به عنوان رقیب رابین و در نهایت متحد وی گذرانده بود، به عنوان نخست وزیر موقت انتخاب شد. وی نه تنها با چالش فزاینده‌ای برای نجات توافقات صلح روبرو بود بلکه باید رشته‌هایی را که از داخل در حال از هم گسیختن بودند، دوباره پیوند می‌زد. وضعیتی که در جامعه وجود داشت عصبانیت و یا خشم نبود بلکه حالتی از شوک بود. پرز بلافاصله بعد از مرگ رابین در یکی از جلسات کابینه گفت: "فکر نمی‌کنم چیزی باشد که نیاز به گفتن آن داشته باشم. احساس می‌کنم که همه ما با هم هر کاری که از دستمان بربیاید برای احترام به وی انجام می‌دهیم. زندگی وی و نه کاری که انجام می‌داد، پایان یافت. روح وی او را ترک گفت اما این روحیه و روندی که ما در ٱن قرار داریم، ما را ترک نمی‌کند. همگی ما مصمم به ادامه این راه بزرگ هستیم تا به مردم و کشورمان کمک کنیم تا به کشوری قوی و امن تبدیل شود و به صلح پایبند باشد. این تنها کاری است که ما پس از این تراژدی وحشتناک می‌توانیم انجام دهیم."
 
* قاتل یهودی قصد کشتن پرز را نیز داشت
 
البته پرز نیز در آن شب هدف "ییگال امیر" بود. امیر امیدوار بود بتواند هم رابین و هم پرز را در آن شب بکشد اما رابین مشغول گفت‌وگو با برگزارکنندگان گردهمایی و "گیدی گوو"، خواننده پاپ، شده بود و پرز دقایقی پیش از نخست وزیر از پله‌ها پایین آمده بود.
 
* یک میلیون اسرائیلی برای دیدار از تابوت رابین به بیت‌المقدس آمدند
 
جسد رابین ساعت 2 بعدازظهر روز یکشنبه پنجم نوامبر وارد کنست در بیت‌المقدس شد. تابوت ساده چوبی وی که در پرچم اسرائیل پیچیده شده بود، در حالی که صدها هزار اسرائیلی برای تسلیت به خانواده پرز گرد هم آمده بودند، در گوشه‌ای قرار داشت. "لیه رابین" که شب قبل به همراه همسرش در تظاهرات حضور داشت به سختی می‌توانست غم و اندوه خود را کنترل کند. تا پایان روز حدود یک میلیون نفر اسرائیلی از تابوت اولین رهبر ترورشده یهودی از دوران قدیم تاکنون، بازدید کردند.
 
* شین‌بت هنوز فرصت بررسی شکست خود را نیافته بود
 
"کارمی گیلون"، رئیس شین‌بت، که در زمان تیراندازی در آمریکا بود، با اولین پرواز خود را به تل‌آویو رساند. شین‌بت هنوز فرصت بازگشت به عقب و بررسی شکست خود را نیافته بود. مراسم خاکسپاری رابین به گردهمایی بین‌المللی تبدیل شد که تاکنون در اسرائیل دیده نشده بود؛ روسای جمهور، نخست وزیران، پادشاهان، همسران و فرزندانشان و نمایندگان نزدیک به 100 کشور چهل و هشت ساعت پس از مرگ رابین به اسرائیل آمدند تا ادای احترام کنند. این نوعی به رسمیت شناختن بین‌المللی بود که رابین و پرز هنگامی که برای توافق صلح با فلسطینیان آرزو آن را داشتند، رخ داده بود. آنها همچنین امیدوار بودند که چنین گردهمایی‌هایی در اسرائیل برای کنفرانس‌های اقتصادی، نمایشگاه‌های تجاری، حوادث ورزشی و حتی مراسم مذهبی برگزار شود.
 
* اسرائیل ممکن بود با بمب‌گذاری انتحاری در مراسم خاکسپاری رابین از هم بپاشد
 
امنیتی که برای مراسم خاکسپاری رابین حکم‌فرما بود را می‌توان با چتر امنیتی در زمان برگزاری جشن‌های پنجاه سالگی سازمان ملل در شهر نیویورک مقایسه کرد اما شین‌بت تحقیر‌شده و پلیس ملی اسرائیل برای آماده کردن طرح‌های خود دو سال زمان در اختیار نداشتند. آنها تنها چهل و هشت ساعت زمان داشتند. از نظر کارمی گیلون و دیگر روسای شین‌بت، مراسم خاکسپاری رابین فرصتی بزرگ برای تروریست‌ها بود. اسرائیل به خودی خود با قتل رابین فلج شده بود و ممکن بود با یک سری بمب‌گذاری‌های انتحاری یا تلاش برای ترور یکی از افراد در مراسم خاکسپاری کلا از هم بپاشد. نیروهای امنیتی کرانه باختری و غزه را محاصره کرده و اجازه ورود فلسطینی‌ها را به اسرائیل نمی‌دادند اما حتی یک ارزیابی محتاطانه نیز می‌توانست صدها نیروی حماس را به داخل اسرائیل راه دهد. به طور کلی چند بمب ساخت عیاش در اسرائیل وجود داشت؟ چند شهید در مخفی‌گاه‌های خود در شرق بیت‌المقدس، هیفا، تل‌آویو یا نتانیا در انتظار دستور فرمانده‌شان برای شهادت بودند؟ دستوراتی که از طریق فکس از تهران و دمشق برای فرماندهان جهاد اسلامی و حماس در غزه و سودان ارسال می‌شد، چه بودند؟
 
* فرماندهان شین‌بت نگران حملات بیشتری از سوی تندروهای یهودی بودند
 
فرماندهان شین‌بت دریافتند که آنها نیز باید این احتمال را در نظر بگیرند که "ییگال امیر" تنها فرد مسلح خودانگیخته‌ و دست‌پرورده "ایال"، "آویشای راویو" و برنامه‌گردان‌های شین‌بت نبوده که قصد ترور رهبران اسرائیلی را دارند. آیا حزب راست یهودی طرح بزرگتری برای در دست گرفتن باقیمانده‌های دموکراسی اسرائیلی دارد؟ در بیت‌المقدس و تنها چند خیابان به مراسم خاکسپاری مانده، طرفداران کاچ تهدیدی شوم را با اسپری رنگ روی دیوار نوشته بودند: "رابین، قربانی صلح، پرز هنوز در صف است!"
 
*‌ تیم‌های حرفه‌ای از سرویس‌ مخفی‌های سراسر جهان برای تامین امنیت مراسم آمده بودند
 
تیم‌های حرفه‌ای از سرویس مخفی آمریکا و سرویس امنیت دیپلماتیک وزارت خارجه این کشور به همراه تیم‌هایی از ماموران مخفی فرانسوی، اردنی، آلمانی، مصری و انگلیسی به بیت‌المقدس آمده بودند. آنها وحشت‌زده و عصبی و برای هر اتفاقی آماده بودند. گزارشات تحلیل تهدید فوق محرمانه‌ای که آنها در پرواز خود تا فرودگاه بین‌المللی بن‌-گوریون خوانده بودند به بمب‌گذاری‌های انتحاری که در هجده ماه گذشته انجام شده بود و آدم‌ربایی‌ها اشاره می‌کرد. همکارانشان در شین‌بت که هنوز از قتل رابین در تعجب بودند، آنقدر درگیر تامین امنیت مراسم بودند که نمی‌توانستند به آنها تصویری به روز شده از تهدیدهای موجود ارائه دهند؛ و بسیاری از ماموران قدیمی می‌دانستند که شین‌بت در شرایط روحی نیست که بتواند آخرین اطلاعات را به صورتی جامع یا قابل اعتماد تحلیل کند.
 
* بیش از 10 هزار پلیس و سرباز برای حفاظت از مراسم خاکسپاری فرا خوانده شده بودند
 
بیش از ده هزار پلیس و سرباز برای حفاظت از این گردهمایی بین‌المللی سران جهان و عزاداران فرا خوانده شده بودند. جوخه‌های مخفی از "گیدون"، نیروی ویژه ضدحمله پلیس بیت‌المقدس در مناطق عرب‌نشین شرق بیت‌المقدس نفوذ کرده بودند، موتورسوارانی که سلاح‌های ام-16 بر روی شانه‌هایشان داشتند، در انتظار هرگونه نشانه‌ای از خطر بودند و بالگردهای پلیس و ارتش در بالای سر پرواز می‌کردند تا پشت‌بام‌ها و راه منتهی به مراسم خاکسپاری را تحت نظر داشته باشند. ماموران شین‌بت که برخی از آنها اسلحه‌های کوچک یوزی در اختیار داشتند، معابر و چهارراه‌ها را کنترل می‌کردند. دیگر ماموران مخفی اسرائیلی از "یعمعام" و "سایرت متکال" نیز برای رخداد بدترین سناریو آماده بودند. در اسرائیل جدید در نوامبر 1995 هیچ سناریوی بد دیگری نباید رخ می‌داد.  کتاب ثابت قانون بار دیگر تغییر کرده بود.

ادامه دارد...
انتهای پیام/ی


  • آخرین ویرایش:-
آخرین پست ها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic