اسطوره فلسطین به روایت محقق اسرائیلی- 88
شین‌بت به دنبال یک شکاف در حصار زرهی اطراف عیاش بود

خبرگزاری فارس: شین‌بت به دنبال یک شکاف در حصار زرهی اطراف عیاش بود که بتواند هنگام عملیات بکار گرفته شود و در نهایت با یافتن سرنخ و فرد مورد نظرش به استفاده از تلفن همراه به عنوان روشی برای ترور مهندس مبارز فلسطینی روی آورد.

خبرگزاری فارس: شین‌بت به دنبال یک شکاف در حصار زرهی اطراف عیاش بود

به گزارش فارس، اخیرا انتشارات "لیونز" (Lyons) کتابی را با نام "شکار مهندس" منتشر کرده که به بررسی چگونگی ردیابی و شهادت "مهندس یحیی عیاش"، از مبارزان فلسطینی، اختصاص دارد. آنچه در این سلسله گزارش‌ها ملاحظه می‌کنید، ترجمه این کتاب با ویرایش خبری است که خبرگزاری فارس برای خوانندگان خود فراهم آورده است. این کتاب توسط "ساموئل ام. کاتز" ((Samuel M. Katz و با دیدگاه آمریکایی-صهیونیستی به نگارش درآمده است.
 
* شین‌بت به دنبال یک شکاف در حصار زرهی اطراف عیاش بود
 
ماموران شین‌بت در حالی که یک سرنخ برای دستگیری عیاش در دستشان داشتند، اکنون تنها باید پرونده‌ای دقیق از خصوصیات عیاش و طرحی که با آن قرار بود وی را به دام بیندازند، تهیه کنند. از کمال حمد خواسته شد تا تصویری معتبر و نزدیک از عیاش را به آنها نشان دهد. وی کجا می‌خوابد؟ چه وقت از خواب بیدار می‌شود؟ کی حمام می‌کند؟ چه وقت به دستشویی می‌رود؟ چه کسی با وی دیدار می‌کند؟ وی چگونه با جهان خارج ارتباط دارد؟ شین‌بت به دنبال یک شکاف در حصار زرهی اطراف عیاش بود که بتواند هنگام عملیات بکار گرفته شود.
 
* عیاش برای ارتباط با خانواده‌اش از تلفن همراه استفاده می‌کرد
 
عیاش همانند فراری‌های پرهیزگار زندگی می‌کرد. وی بیشتر روزها مشغول نماز، کار و یا تدریس اصول اولیه ساخت بمب‌های دست‌ساز به فرماندهان جدیدی بود که برای ادامه مبارزه علیه اسرائیل آماده می‌شدند. زندگی در حال فرار احتمالا برای عیاش تنهایی و خستگی به ارمغان آورده بود. وی در حالی که از همسر، پسر و والدینش دور بود، تنها می‌توانست با تلفن با خانواده‌اش که در رفعت بودند، ارتباط برقرار کند. چون ارتباط از طریق تلفن‌های ثابت به احتمال قوی از سوی شین‌بت و همچنین فلسطینیان کنترل می‌شد، خانواده عیاش مجبور بود از طریق تلفن همراه با وی تماس بگیرد.
 
* رئیس سابق شین‌بت پس از بازنشستگی مدیر اجرایی یک شرکت خدماتی تلفن همراه شد
 
اسرائیلی‌ها به این تلفن‌های همراه "پلفون" می‌گفتند و اعراب که قادر به تلفظ حرف پ نبودند، به آن "بیلفون" می‌گفتند. در آن زمان حدود دو میلیون تلفن همراه در حال کار در اسرائیل و کرانه باختری وجود داشت و یهودی‌ها و اعراب هر دو ولع سیری‌ناپذیری برای استفاده از آن داشتند. اعتیاد به این تلفن‌های کوچک از امتیاز انحصاری قدیمی نشأت می‌گیرد که پیش از این در دست اسرائیل بود. اسرائیلی‌ها اغلب باید چندین سال برای دریافت یک خط تلفن ثابت انتظار می‌کشیدند زیرا سرویس خدمات‌رسانی مخابراتی اسرائیل سالها از آمریکا و غرب اروپا عقب بود. در سرزمین‌های فلسطینی نیز وضعیت خطوط تلفنی صدها بار بدتر از اسرائیل بود. هنگامی که سرویس تلفن همراه به اسرائیل وارد شد در نهایت هر کسی می‌توانست یک تلفن داشته باشد و هیچ فهرست انتظار و پیش‌‌پرداختی وجود نداشت. در واقع گاهی نرخ مکالمات با تلفن‌ همراه از خطوط ثابت ارزانتر و ارتباطی که برقرار می‌شد، بهتر بود. تلفن‌های همراه به عقده روحی اسرائیلی‌ها پاسخ دادند. افرادی که برای شنا به ساحل دریای مدیترانه می‌رفتند، تلفن‌هایشان را با خود به موج‌سواری می‌بردند و زوج‌هایی که با یکدیگر قرار داشتند در دو طرف یک سینما با تلفن همراه با هم صحبت می‌کردند. تلفن‌های همراه در کرانه باختری اغلب تنها راه ارتباطی بین روستائیانی بودند که مقامات اسرائیلی به آنها خطوط تلفن ثابت ارائه نمی‌دادند. و این نکته جالب است که "یاکوو پری"، رئیس سابق شین‌بت پس از بازنشستگیش مدیر اجرایی "سل کام"، موفق‌ترین شرکت تلفن همراه در اسرائیل شد.
 
* تلفن همراه یکی از راههای رهگیری و یا ترور عیاش بود
 
تلفن همراه یکی از راههایی بود که شین‌بت با آن می‌توانست عیاش را رهگیری کرده و در صورت امکان به قتل برساند. اگر وی همیشه با خود تلفن همراه حمل می‌کرد، اسرائیلی‌ها می‌توانستند از طریق خطوط الکترونیکی حرکات وی را تحت نظر بگیرند؛ اسرائیلی‌ها با دانستن شماره تلفنش می‌توانستند به مکالماتش گوش دهند و احتمالا به جای گروه "مجد" وابسته به حماس که برای جابجایی وی به خانه امن دیگری آمده بود، یک شب در کوچه‌ای تاریک انتظارش را بکشند. آنها حتی می‌توانستند از این تلفن همراه به عنوان یک تله انفجاری استفاده کرده و یک خرج کوچک منفجره را در آن کار بگذارند تا هنگامی که به سر وی نزدیک می‌شود آتش گرفته و ترکش‌هایش به مغز هدف پرتاب شود.
 
* کار گذاشتن مواد منفجره در تلفن یکی از ابتکارات موساد بود
 
کار گذاشتن مواد منفجره در تلفن کار تازه‌ای نبود- در واقع این یکی از ابتکارات موساد بود که نتایج مرگباری را به بار می‌آورد. روز نهم ژانویه 1973، دکتر "محمود همشاری"، فرمانده "سپتامبر سیاه"، در فرانسه به تلفنی در آپارتمان دو طبقه‌اش که در منطقه کارگری پاریس واقع بود، پاسخ داد. صدایی با لهجه کاملا پاریسی گفت: "ممکن است لطفا با دکتر همشاری صحبت کنم؟" دکتر همشاری پاسخ داد: "خودم هستم". یک کلید که سیگنالی با فرکانس بالا تولید می‌کرد و به یک چاشنی وصل بود و حدود صد گرم پلاستیک درجه یک به این تماس خاتمه داد. این انفجار تقریبا کوچک بود اما نتایج بزرگی داشت. همشاری، یکی از فرماندهان اصلی سپتامبر سیاه در کشتار المپیک مونیخ 1972 چند ساعت پس از آنکه بیشتر اعضای صورتش منفجر شده بود، درگذشت.
 
* مواد منفجره داخل گوشی باید بسیار کوچک و سبک انتخاب می‌شد
 
چشم‌اندازهای کارگذاری مواد منفجره داخل تلفن همراه نیاز به زمینه‌سازی زیادی داشت و چالش‌برانگیز بود. خرج انفجاری بسیار کوچکی باید انتخاب می‌شد. این خرج همچنین باید به شکلی ساخته می‌شد که بیشترین فشار مخرب را به یک منطقه خاص وارد بیاورد. این وسیله همچنین باید آنقدر کوچک بود که در فعالیت‌های روزانه تلفن همراه دخالی نداشته و آنقدر سبک باشد که فرد استفاده کننده از آن به سنگینی گوشی خود شک نکند. طراحان این عملیات باید همچنین به یکی از مهمترین نکات توجه می‌کردند که ٱسیب دیدن هدف مورد نظر بود- اینکه غیرنظامیان بی‌گناه نیز در این انفجار کشته و یا زخمی می‌شدند، قابل قبول نبود. این وسیله باید طوری طراحی می‌شد که سیگنال رادیویی یک بی‌سیم و یا اسباب‌بازی کنترلی یک کودک آن را منفجر نکند. طراحان همچنین باید اطمینان می‌یافتند که تنها هدف مورد نظر گوشی را پیش از انفجار به طرف سرش می‌برد. در تلفنی که دکتر همشاری از آن استفاده می‌کرد، یک وسیله ایمنی کار گذاشته شده بود که تنها زمانی که قاتل هویت هدف خود را تایید می‌کرد، منفجر می‌شد. همشاری با همسر و فرزند کوچکش زندگی می‌کرد و لازم بود که به آنها آسیبی نرسد.
 
* ماموران اسرائیلی باید به نحوی به تلفن همراه عیاش دست می‌یافتند
 
در دسترسی به عیاش از طریق تلفن همراه، چالش عملیاتی اصلی چگونگی کار گذاشتن مواد منفجره در تلفنش نبود زیرا این یک مسئله فنی بود. مانع اصلی چگونگی دستیابی به تلفن همراهش بود.
 
* حمد باید باور می‌کرد که اسرائیلی‌ها تنها قصد استراق سمع از عیاش را دارند
 
برای اینکه عملیات موفق شود، حمد باید باور می‌کرد که این تلفن همراه تنها برای گوش کردن به مکالمات عیاش استفاده می‌شود. بر اساس گزارشات، ابو نبیل به حمد گفت: "گوش کن، ما می‌دانیم که وی در خانه تو است و می‌دانیم که با دیگر فرماندهان حماس با استفاده از اموال تو ارتباط برقرار می‌کند. همه آنچه که ما از تو می‌خواهیم این است که به ما کمک کنی از عیاش استراق سمع کنیم. فقط همین. این همان راهی است که ما می‌توانیم از آن طریق بمب‌گذاران را پیش از آنکه تعداد زیادی از زنان و کودکان را بکشند، رهگیری کنیم. تو که نمی‌خواهی افراد بی‌گناه بیشتری کشته شوند، می‌خواهی؟ ما می‌دانیم که وی هر چند هفته یک بار شماره موبایلش را تغییر می‌دهد. دفعه بعد که این اتفاق افتاد به ما بگو و بقیه کار به عهده ما خواهد بود."
 
* شین‌بت دوران انتخابات در سرزمین‌های فلسطینی را برای ترور عیاش مناسب تشخیص داد
 
"گیدون ازرا"، معاون سابق شین‌بت، در مصاحبه با تلویزیون اسرائیل گفت عملیاتی که یک شخص را هدف قرار می‌دهند، دارای مجوز قانونی نیستند یا دستور آنها توسط مقامات بلندپایه سیاسی صادر نمی‌شود بلکه در یک سطح عملیاتی اجرا می‌شوند. تاییدیه مقامات معمولا نیاز به یک طرح جامع و فرصت دارد. ژانویه 1996 زمان مناسبی برای این کار باقیمانده اعلام شد. قرار بود بیستم ژانویه در سرزمین‌های فلسطینی انتخابات برگزار شود و بسیاری از نیروهای حماس بیشتر درگیر کارهای سیاسی برای پیشی گرفتن از عرفات در انتخابات و نه حفظ امنیت مردی بودند که گرچه نسل آینده‌ای از بمب‌گذاران و شهدا را آموزش می‌داد اما کارایی عملیاتی خود را از دست داده بود.
 
ادامه دارد...
انتهای پیام/ی


  • آخرین ویرایش:-
آخرین پست ها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic