سفیر ترکیه در آمریکا:
آنکارا و واشنگتن "بهار روابط" خود را سپری می‌کنند

خبرگزاری فارس: سفیر ترکیه در آمریکا با تاکید بر دگرگون شدن روابط دو کشور در سال جاری به خصوص بعد از استقرار سپرموشکی آمریکا و ناتو در خاک ترکیه، روابط فعلی فیمابین را به "بهار روابط" آنکارا و وانشنگتن تشبیه کرد.

خبرگزاری فارس: آنکارا و واشنگتن "بهار روابط" خود را سپری می‌کنند

به گزارش فارس به نقل از روزنامه ملی گازته ترکیه، نامیک تان سفیر ترکیه در آمریکا در نشستی تحت عنوان "ترکیه، تحولات خاورمیانه و روابط ترکیه – آمریکا" به تشریح چگونگی روابط دو کشور پرداخت.

تان در ابتدا با اشاره به لوایح مطرح شده در آمریکا در رابطه با به رسمیت شناختن کشتار ارامنه در سال 1915 توسط دولت عثمانی به عنوان قتل عام نژادی و نیز مسئله هسته ای ایران و اختلاف نظر تاکتیکی ترکیه و آمریکا بر سر این موضوع، همچنین ماجرای کشتار فعالان صلح در کشتی مرمره آبی ترکیه توسط رژیم غاصب صهیونیستی، سال 2010
را در روابط آنکارا و واشنگتن به دلیل این موضوعات به عنوان بدترین سال روابط دو کشور نامید.

وی در ادامه گفت ولی در سال 2011 روابط ترکیه و آمریکا کاملا دگرگون شد و در این امر پذیرش استقرار سپر موشکی آمریکا و ناتو در خاک ترکیه بسیار موثر بود، همچنین موضع گیری ترکیه در قبال تحولات اخیر در منطقه خاورمیانه و شمال افریقا مورد رضایت آمریکا واقع شده است.

سفیر ترکیه در واشنگتن در بخش دیگری از اظهارات خود اذعان کرد که آنکارا برای بهبودسازی روابط تیره شده ترکیه با رژیم صهیونیستی تلاش بیشتری می کند و دولت آمریکا بر این امر نیز واقف است.

نامیک تان دلیل تلاش بیشتر ترکیه برای ترمیم روابط با تل آویو را، در حالی که رژیم صهیونیستی تاکنون از عذرخواهی به دلیل کشتار فعالان صلح در کشتی مرمره آبی و پرداخت غرامت به بازماندگان و لغو محاصره غزه، که شرایط ترکیه برای از سرگیری روابط بود خودداری کرده، عنوان نکرد.

انتهای پیام/ی


  • آخرین ویرایش:-
آخرین پست ها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات