پایگاه تحلیلی آمریکایی گزارش داد
همکاری سناتورهای جنگ‌طلب و لابی اسرائیل برای شعله‌ور کردن آتش جنگی دیگر

خبرگزاری فارس: پایگاه تحلیلی آنتی‌وار در گزارشی به تحلیل نفوذ لابی اسرائیل بر سیاست‌های جنگ‌طلبانه آمریکا پرداخته و اظهار کرده است این لابی از راهبردهای جدیدی برای باز کردن پای آمریکا به جنگی تازه علیه ایران استفاده می‌کند.

خبرگزاری فارس: همکاری سناتورهای جنگ‌طلب و لابی اسرائیل برای شعله‌ور کردن آتش جنگی دیگر

به گزارش فارس به نقل از پایگاه تحلیلی «آنتی‌وار»،‌ "فیلیپ جرالدی" در مقاله‌ای آورده است که مردم آمریکا به دنبال وقوع جنگ دیگر در خاورمیانه نیستند اما ظاهرا کنگره و پرنفوذترین لابی واشنگتن، خواستار جنگ هستند. 32 تن از سناتورهای آمریکایی با حمایت از قطعنامه جدید به دنبال فشار بر دولت اوباما در راستای مقابله و مهار برنامه هسته‌ای ایران هستند. از جمله این سناتورهای معروف "جو لیبرمن" و " لیندسی گراهام" هستند که همواره خواستار اقدام نظامی بر علیه ایران بوده‌اند. این سناتورهای جنگ‌طلب پیشنهاد خود را با شیوه خاص گمراه‌کننده و با این ادعا که از سیاست کاخ سفید حمایت می‌کنند مطرح کرده‌اند. "لئون پانتا" وزیر دفاع آمریکا در 16 فوریه اعلام کرد که ایران در حال حاضر به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای نیست. سرویس‌های جاسوسی اسرائیل نیز اذعان کرده‌اند که ایران به دنبال ساخت تسلیحات اتمی نمی‌باشد.

 

 

* جنگ‌طلبی کنگره، همراستا با "آیپک"

اقدامات جنگ‌طلبانه کنگره در راستای سیاست "کمیته روابط عمومی اسرائیل" موسوم به "آیپک" که مدعی است ایران ازخط قرمز عبور کرده است، به پیش می‌رود. بی‌شک استدلال‌ها و سیاست "آیپک" در نشست سالانه این گروه در ماه آینده به تفصیل مورد بحث قرار خواهد گرفت و در این نشست "بنیامین نتانیاهو" با ایراد سخنرانی نظر اکثریت سیاستمداران قدرتمند واشنگتن را جلب خواهد کرد.

 

* استفاده از واژگان مبهم و تفسیرپذیر برای جنگ‌افروزی

آنطور که در قطعنامه پیشنهادی "جو لیبرمن" مطرح شده است در صورت دستیابی ایران به "قابلیت‌های تولید سلاح هسته‌ای" آمریکا مجبور به جنگ با ایران خواهد شد. بر اساس این قطعنامه واژه Capability (به معنی "قابلیت") از جمله عبارت‌های گمراه‌کننده‌ای‌ است که می‌توان برداشت‌های مختلفی از آن نمود؛ آنها می‌گویند ایران با داشتن قابلیت غنی‌سازی اورانیوم به قابلیت تولید سلاح هسته‌ای دست پیدا کرده است و این به معنای آن است که ایران از خط قرمز آمریکا عبور کرده است و طرح لیبرمن به نوعی اعلان جنگ است. "لئون پانتا " پیش از این خط قرمز آمریکا را "ساخت تسلیحات اتمی" از سوی ایران  عنوان کرده بود.  

* طبق تفسیر آمریکا باید با پنجاه کشور وارد جنگ شد!

این در حالی است که 50 کشور در جهان "قابلیت تولید سلاح اتمی" را دارند که بر اساس این قطعنامه باید با آنان مقابله کرد .

 

 

* دکترین بوش و جنگ‌افروزی

تهدید به جنگ جدید بر اساس دکترین بوش مبنی بر اتخاذ رویکردهای بازدارنده صورت می‌گیرد. برخی از منابع دولت اوباما هشدار داده‌اند که جنگ با ایران قطعی است و در اواخر تابستان درست پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری صورت می‌گیرد و هیلاری کلینتون وزیر خارجه اوباما به تقلید از "کولین پاول" با هدف کسب مجوز سازمان ملل برای جنگ با ایران به ارائه اطلاعات غلط و دروغین نخواهد پرداخت.

* کنفرانس آیپک و کسب حمایت‌های انتخاباتی

در کنفرانس سالانه " آیپک‌" در ماه آینده چیزی به غیر از خوش‌خدمتی در راستای کسب حمایت‌های انتخاباتی دیده نمی‌شود و "نتانیاهو" با استفاده از شیوه زننده مرسوم حمایت کامل را در راستای سیاست‌های " آیپک" به دست خواهد آورد. " جورج بوش" رئیس‌جمهور پیشین آمریکا قادر به مقابله با اسرائیل و جلوگیری از حمله به ایران بود اما آمریکا در حال حاضر عملا قادر به اعمال نفوذ در اسرائیل به منظور جلوگیری از جنگ نیست.

 

 

*ترور چهار دانشمند هسته‌ای ایران و ادعاهای واهی

نویسنده در ادامه خاطرنشان می‌کند که در حالی نخست‌وزیر اسرائیل ایران را تهدیدی برای جهان می‌داند و به دنبال مقابله با ایران است که بر اساس افشای رسانه‌های آمریکا، اسرائیل با استفاده از عناصر گروهک منافقین اقدام به ترور 4 دانشمند هسته‌ای ایران کرده و با استفاده از عوامل گروهک "جندالله" در قالب پوشش سیا دست به عملیات خرابکارانه علیه ایران زده است.

* تلاش اسرائیل برای جاسوسی از ایران

اسرائیل اقدام به تاسیس پایگاههای اطلاعاتی و نظامی در گرجستان و اخیرا در آذربایجان کرده است و با نصب پایگاه‌های شنیداری و اطلاعاتی به دنبال جاسوسی از ایران است و در صورت حمله اسرائیل به ایران به ناچار آمریکا نیز درصورت حمایت کنگره درگیر جنگ خواهد شد.

* سردرگمی در سیاست‌های اوباما و چالش‌های انتخاباتی آمریکا

کاخ سفید قادر به جلوگیری از وقوع جنگی که تهدید کننده منافع آمریکا نیز است نمی‌باشد و به رغم مخالفت اوباما با اقدام نظامی علیه ایران و اتخاذ راه حل دیپلماتیک و پیشنهاد ایران برای ازسرگیری مذاکرات، اوباما از انجام مذاکرات امتناع می‌ورزد. سیاست دوگانه اوباما که ازسویی مخالف جنگ است و از سوی دیگر همواره تاکید داشته است که "همه گزینه‌ها بر روی میز است" همه ناظران را گیج کرده است. کاخ سفید باید موضع شفافی در این زمینه در راستای منافع آمریکا اتخاذ کند و به صراحت اعلام کند در صورت وقوع حمله خود را درگیر جنگ نمی‌کند. در صورتی که اسرائیل بداند مجبور است به تنهایی به جنگ با ایران برود تل‌آویو اقدام به حمله نظامی به ایران نمی‌کند. اما متاسفانه اتخاذ این رویکرد از سوی کاخ سفید به دلیل نزدیکی به انتخابات ریاست‌جمهوری بعید به نظر می‌رسد. کاخ سفید درصدد خواهد بود خود را دوست اسرائیل و مخالف ایران نشان دهد.

* لابی اسرائیل در آمریکا در پی کشاندن پای آمریکا به جنگ  

نویسنده در پایان مقاله این سوال را مطرح می‌کند که "در این شرایط دشوار واشنگتن چگونه اقدام خواهد کرد؟" برای بسیاری از آمریکایی‌ها ناخوشایند است که اسرائیل سیاست خارجه خود را به آمریکا تحمیل کند. اما شرایط کنونی بسیارپیچیده‌‌تر از این است. اسرائیل با استفاده از نفوذ لابی خود در آمریکا که عمدتا متشکل از شهروندان آمریکایی هستند اقدام به پیشبرد خواسته‌های خود از طریق کنگره و رسانه‌های آمریکایی می‌کنند. این شهروندان آمریکایی که در راستای اهداف اسرائیل عمل می‌کنند باید پیش از آنکه با به راه انداختن جنگ دیگر منجر به کشته شدن نظامیان آمریکایی شوند، محکوم و منزوی شوند.

در همین حال الجزیره در گزارشی آورده است با تصویب طرح سناتور "جو لیبرمن" در سنای آمریکا مجوز لازم برای حمله به ایران را کسب می‌کند.

*لابی اسرائیل خط قرمزهای آمریکا را تغییر می‌دهد

سناتورهای جنگ‌طلب آمریکا در اقدامی جدید درصدد هستند تا با تصویب لایحه‌ای با هدف کشاندن امریکا به جنگ با ایران، دستیابی تهران به "قابلیت تولید تسلیحات" نظامی را به عنوان خط قرمز جدید آمریکا اعلام کند. این در حالی است که بیش از این خط قرمز آمریکا در قبال ایران "دستیابی تهران به تسلیحات اتمی" بوده است.

در صورتی که طرح لیبرمن در نشست سالانه " آیپک" در ماه آینده مطرح شود " آیپک" با اعمال نفوذ در کنگره امریکا را به سوی جنگ با ایران سوق خواهد داد.

* سناتورهای جنگ‌طلب و طرح لیبرمن

حامیان طرح لیبرمن با رد اینکه این پیشنهاد در راستای مجوز برای اقدام نظامی علیه ایران نیست آن را یک اقدام "فنی" و "قانونی" توصیف می‌کنند. الجزیره این اقدام سناتورهای جنگ‌طلب را اقدام در راستای تصویب مجوز سیاسی برای حمله به ایران و فشار سیاسی بر دولت اوباما با هدف سوق دادن به جنگ با ایران عنوان کرده است.

* وقتی سناتور جنگ‌طلب خط قرمز تعیین می‌کند

"جو لیبرمن" سناتور جنگ‌طلب و از حامیان اسرائیل در نظر دارد تا با تعریف خط قرمزجدید آمریکا  با عنوان "دستیابی به  قابلیت ساخت تسلیحات اتمی" که واژه‌ای نامشخص است و تعریف قانونی ندارد دولت آمریکا را برای جنگ با ایران تحت فشار قرار دهد.

انتهای پیام/س.ص


  • آخرین ویرایش:-
آخرین پست ها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic