/خراسان جنوبی نگین کویر ایران/
رشد چشمگیر ورود مسافر به خوسف/ آرامگاه ابن‌حسام خوسفی مقصد اصلی گردشگران

خبرگزاری فارس: بخشدار خوسف گفت: از ابتدای آغاز تعطیلات نوروزی تاکنون ورود مسافر به خوسف نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد چشمگیری داشته است.

خبرگزاری فارس: رشد چشمگیر ورود مسافر به خوسف/ آرامگاه ابن‌حسام خوسفی مقصد اصلی گردشگران

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، احمد بیکس صبح امروز در بازدید از آرامگاه ابن حسام خوسفی اظهار داشت: بنای تاریخی آرامگاه ابن حسام خوسفی شاعر برجسته قرن نهم هـجری قمری بر فراز صخره‌ای سنگی در حاشیه شمالی شهر خوسف و در کنار مزارع آن واقع شده است.

وی تصریح کرد: این بنای کوچک شامل اطاقکی است با فرم هشت ضلعی که نقشه فضای داخلی آن به صورت چلیپایی است.

بخشدار خوسف با بیان اینکه پوشش مقبره به صورت گنبدی بوده که در مرکز آن یک کلاه فرنگی تعبیه شده است، تصریح کرد: در این قسمت نورگیرهایی تعبیه شده تا هم نور فضای داخلی آرامگاه را تأمین کند و هم سبب تهویه فضای داخل آرامگاه شود.

بیکس افزود: این بنا ابتدا در دوره صفویه بنا شده و بعد‌ها به ویژه در دوره قاجار تغییراتی در آن داده شده است.

بخشدار خوسف به خانه تاجور اشاره کرد و گفت: این بنا مربوط به دوره قاجاریه بوده و از ویژگی‌های معماری آن داشتن دو در ورودی است، یکی از ورودی‌ها دارای تزئینات آجرکاری دوره پهلوی و دیگری دارای تزئینات رسمی‌بندی بوده و از لحاظ معماری اصیل‌تر است.

بیکس افزود: تزئینات بنا شامل رسمی‌بندی و آجرکاری‌های ورودی، کاربندی‌های ایوان و پنجره‌های مشبک است.

وی تصریح کرد: از دیگر خانه‌های تاریخی خوسف می‌توان به خانه خلیلی و خانه علوی اشاره کرد که در بافت تاریخی خوسف قرار دارند.

بیکس یادآور شد: از ابتدای آغاز تعطیلات نوروزی تاکنون ورود مسافر به خوسف نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد چشمگیری داشته است.

انتهای پیام/خ۲۰ 


  • آخرین ویرایش:-
آخرین پست ها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic