دوشنبه 7 فروردین 1391  12:17 ب.ظ
توسط: مینا ب

ده‌ها هزار زن سوئدی زیر خط فقر قرار دارند

خبرگزاری فارس: آمار رسمی منتشر شده نشان می‌دهد که رشد فقر در میان زنان سوئدی از مردان بیشتر بوده و ده‌ها هزار زن سوئدی زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

خبرگزاری فارس: ده‌ها هزار زن سوئدی زیر خط فقر قرار دارند

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری تی تی، ۴۵۹هزار زن سوئدی هم اکنون زیر خط فقر زندگی می کنند.

اگرچه آمار فقر زنان در سوئد نسبت به سال ۲۰۱۱ میلادی کاهش یافته است اما نمی توان کلیت معضل درآمد پایین برخی زنان در سوئد را نادیده انگاشت.

در سال ۲۰۱۱ میلادی ۴۸۷ هزار زن سوئدی زیر خط فقر قرار داشته اند.

این آمار به صورت مشترک  توسط موسسه تحقیقات اقتصادی در سوئد و مرکز خدمات اجتماعی این کشور منتشر  شده است.

بر این اساس در سال ۲۰۰۳ میلادی ۳۸۴ هزار سوئدی زیر خط فقر قرار داشته اند اما این میزان هم اکنون به ۷۰۴ هزار نفر رسیده است. همچنین آمار منتشر شده نشان دهنده وجود فقر مطلق در برخی نقاط سوئد است.

این تحقیقات گسترده نشان می دهد که رشد فقر در میان زنان سوئدی از مردان سریع تر و بیشتر بوده است.

دولت رفاه و زنان فقیر

آمار موجود نشان دهنده وجود پدیده فقر در میان بخش اعظمی از زنان سوئدی است.

این در حالیست که دولت سوئد به لحاظ رفاهی در وضعیتی مطلوب قرار داشته و نام این کشور در زمره کشورهای مرفه دنیا قرار دارد.

بدیهی است که رشد پدیده مهاجرت در سوئد از یک سو و حضور زنانی که نمی توانند خود را با بازار کار وفق دهند در ترسیم معادله فعلی موثر بوده است.

با این وجود دولت سوئد به عنوان دولت رفاه باید پاسخگوی آمار نامطلوب موجود در خصوص وضعیت فقر زنان باشد.

"اولا آندرسن" از حزب چپ سوئد در خصوص وضعیت زنان فقیر در این کشور می گوید: "تعداد زنانی که زیر خط فقر زندگی می کنند  به میزان ۱۲۰۰۰۰ نفر  نسبت به سال ۲۰۰۶  افزایش یافته است .در حقیقت زنانی که زیر خط فقر زندگی می کنند هزینه سیاستهای نادرست سیاستمداران را پرداخت می کنند."

واقعیت امر این است که وجود دهها هزار زن سوئدی که زیر خط فقر زندگی می کنند نشان دهنده عدم مدیریت صحیح منابع توسط دولت این کشور محسوب می شود.

با توجه به جمعیت اندک سوئد و ثروت مطلوب این کشور و از همه مهم تر،ساختار اقتصادی مستقل این کشور نمی بایست شاهد ثبت چنین آماری در سوئد باشیم.

با این حال به نظر می رسد هیچ یک از  دو جریان ر استگرای میانه و سوسیالیست نتوانسته اند طی یک دهه اخیر گامی موثر در راستای مبارزه با فقر در این کشور بردارند.

همان گونه که اولا آندرسن اشاره کرده است وجود زنان فقیر در سوئد مرهون عدم کارآمدی سیاستها و سیاستمداران این کشور است.

با این حال به نظر می رسد مقابله با فقر زنان در سوئد مسئله آسانی نیست.

دولتهای رفاه و  انتظارات بیشتر شهروندان

مسلما شهروندان اروپایی از دولت‌های رفاه انتظارات ویژه ای دارند. این انتظارات در دوران بحران اقتصادی غرب افزایش یافته است.

سوئد نیز از این قاعده کلی مستثنی نیست.

سوئد کشوری است که ساختار اقتصادی مستقلی نسبت به اروپای واحد دارد.

این کشور معادلات اقتصادی خود را بر اساس ساختار دولت رفاه ترسیم کرده است و به عضویت منطقه یورو نیز در نیامده است.

هم اکنون یکی از اصلی ترین بحرانهای پیش روی سوئد مهاجرت شهروندان دیگر کشورهای اروپایی به این کشور است.

سوئد طی سالهای اخیر میزان هزاران اروپایی بیکار و بحران زده بوده است که به امید پیدا کردن شغل و درآمد مناسب به این کشور آمده اند و بسیاری از آنها نیز هنوز در وضعیتی نامناسب به سر می برند.

آنچه شهروندان کشورهای بحران زده اروپایی را به سوی سوئد روانه می سازد وجود ساختار دولت رفاه در این کشور و استقلال اقتصادی از منطقه یورو است.

با این وجود سوئد بر اساس سیاست مهاجرپذیری خود با درخواستهای رسمی و حتی حضور غیر قانونی تعداد زیادی از شهروندان سایر کشورهای دیگر روبه رو ست.

دولت سوئد بارها عنوان کرده است که درخواستها را بررسی و نسبت به پاسخدهی به آنها اقدام خواهد کرد.

با این وجود در این جا پارادوکس و تناقضی وجود دارد که مقامات سوئدی قدرت پاسخدهی به آن را ندارند.

به راستی چگونه کشوری که بر اساس آمار رسمی نزدیک به ۱.۱ میلیون نفر از شهروندان آن در وضعیت نامناسب اقتصادی (زیر خط فقر)به سر می برند می تواند میزان تعداد زیادی از بحران زدگان و مهاجرین اروپایی باشد.شاید آنچه منجر به عدم توانایی دو جریان چپ گرا و راستگرای سوئد در مهار موفقیت آمیز و موثر فقر در این کشور شده است عدم توانایی آنها در جمع میان مهاجرپذیری و فقرزدایی داخلی بوده است.

به نظر می رسد سوئد در این خصوص نتوانسته است به جمع بندی مشخصی برسد و از همین رو هنوز تعداد زیادی از شهروندان و مخصوصا زنان سوئدی زیر خط فقر به سر می برند.

شاید تصور شود که قرار دادن مبلغ ۱۰۶۸۲ کرون ( ۱۵۸۶دلار )به عنوان خط فقر هر شهروند سوئدی در رقم خوردن آمار فوق موثر بوده است اما باید پاسخ داد که این میزان در آمد در کشوری که دارای دولت رفاه است درآمدی حداقلی محسوب می شود.

اگرچه فردی با این درآمد حداقلی فقیر مطلق محسوب نمی شود اما در عین حال نمی تواند به طور کامل زندگی شخصی خود را اداره کند.

از سوی دیگر،سوئد همواره سعی کرده است خود را کشوری مرفه با قابلیت بالای سرمایه گذاری و ریسک پذیری در جهان معرفی کند و ترسیم خط فقر در این کشور نیز باید با توجه به چنین فاکتوری صورت پذیرد.

از این رو شهروندان سوئدی از کشورشان انتظار دارند تا نهایت توجه لازم را در خصوص تامین شغل و درآمد مناسب برای آنها انجام دهد.آمار تاسف‌بار فقر در سوئد نشان می دهد که دولت این کشور نتوانسته است به تعهدات خود در قبال شهروندانش به طور کامل عمل کند.

انتهای پیام/ص


  • آخرین ویرایش:-
آخرین پست ها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات