برای نخستین بار در کشور؛
شتابگر دوار در دانشگاه صنعتی اصفهان ساخته می‌‌شود

خبرگزاری فارس: با تلاش محققان دانشگاه صنعتی اصفهان، شتابگر دورانی سیکلوترون در آزمایشگاه مرکزی این دانشگاه ساخته خواهد شد.

خبرگزاری فارس: شتابگر دوار در دانشگاه صنعتی اصفهان ساخته می‌‌شود

به گزارش گروه دانشگاه باشگاه خبری فارس «توانا»، این طرح که از جمله طرح‌های تحقیقاتی مهم در آزمایشگاه مرکزی دانشگاه صنعتی اصفهان است، از فروردین ماه سال 1389 آغاز و روند ساخت آن هم اکنون نیز ادامه دارد.

در بازدید اخیر معاون فناوری و نوآوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و رئیس مرکز طرح‌های کلان ملی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محمودرضا آقامیری بر حمایت ویژه این معاونت از طرح ساخت شتابگر سیکلوترون تأکید کرد.

وی با ابراز خرسندی از وجود تجهیزات و امکانات پیشرفته در آزمایشگاه مرکزی دانشگاه صنعتی اصفهان، اجرای پروژه شتاب دهنده دوار یا سیکلوترون در این آزمایشگاه را در خور تقدیر خواند و افزود: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از این پروژه حمایت جدی و همه جانبه‌ای خواهد کرد.

گفتنی است، شتابگر سیکلوترون در مقایسه با سایر شتاب دهنده‌های موجود در جهان، به دلیل حجم کم و مزایای سرشار اقتصادی، کاربرد وسیعی در صنعت، پزشکی، آزمایش‌های هسته‌ای و فیزیک حالت جامد دارد.

طرح ساخت شتابگر سیکلوترون در دانشگاه صنعتی اصفهان، نخستین طرح ساخت شتابگر دوار در کشور و از اولویت‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حوزه علوم پزشکی و پایه است.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900814000170


  • آخرین ویرایش:-
آخرین پست ها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic